sobota, 6 sierpnia 2011

Jak dziala pop i push?


Jeżeli zawsze byłeś ciekawy jak działa pop i push oraz jak można je zastąpić, to zapraszam do czytania ;)

Jeżeli miałeś kiedykolwiek styczność z asm'em to wiesz czym są segmenty oraz stos. Myślę jednak że warto by choć trochę zainteresować. Czym jest stos można spokojnie poczytać na wikipedii. O segmentach nic chyba nie było. Powiem tyle że dla nas najważniejszy jest segment stosu(SS-Stack Segment). Wskazuje on na początek stosu. W naszym przypadku będzie to 100h.Przyjmijmy że każdy argument wrzucany na stos ma 2 bajty(wiem nie jest tak ale zbyt długo rysowałem schemat żeby tera zmieniać :P). Wszystko wrzucamy "od tyłu"(lub od góry, różnie można interpretować). Operowanie na stosie czyli push wrzucające coś na stos oraz pop ściągające z rejestru do stosu to po prostu odejmowanie i dodawanie adresów. Push można zamienić na:
;PUSH
sub esp, wielkosc
mov [ss:esp], co
Gdzie wielkość w naszym przypadku bedzie miała wartość 2. ss:esp to adres ostatniego elementu stosu.
Zobaczmy prosty przykład. Na stos wrzucamy zawartość AX i DX:
;push AX
sub esp,2
mov [ss:esp],ax 
;push DX
sub esp,2
mov [ss:esp],dx
Jak będzie wyglądał stos:

Uff...namęczyłem się trochę z tym rysunkiem ponieważ robiłem go w mtPaint :P
Dobrze. Jak widzimy adres maleje o wielkość(czyli 2)-0xFE(dec.254) do 0xFC(dec.252). Jako że wrzuciliśmy rejestry 16 bitowe wszystko powinno się zmieścić.
Jak działa pop?
Jak wiemy pop zdejmuje ze stosu ostatni element i wrzuca go do jakiegoś rejestru. Czyli działa odwrotnie do push. Dla przejrzystości pokażę przykład:
;POP 
mov gdzie, [ss:esp]
add esp, 2
Do gdzie przesuwamy ostatni element stosu. Potem dodajemy do ESP 2 czyli ustaloną przez nas wielkość. Sprawi to że stos przeskoczy na nasz "umówiony" adres 254 czyli na przedostatni element.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty